8. Kısa Film Yarışması
By admin

8. Kısa Film Yarışması

Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması’nın Jürisinde Ünlü İsimler Yer Alıyor 

Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması’nın jüri üyeleri açıklandı. Bu yıl ‘Su Krizi’ temasıyla düzenlenen yarışmanın jürisinde, Türkiye’den film eleştirmeni Alin Taşçıyan, başarılı oyuncular Salih Bademci ve Tilbe Saran, dünya sinemasından yapımcı ve yönetmen Jamillah Van Der Hulst ile yaratıcı yapımcı ve senaryo danışmanı Suzanne Pradel yer alıyor. Finale kalan filmleri sosyal açıdan değerlendiren Sosyal Etki Jürisi ise Gazeteci Nilay Örnek, Mimar Özgül Öztürk ve Kokopelli Şehirde kurucularından Yasemin Kırkağaçoğlu’ndan oluşuyor.

Bu yıl 50. yaşına giren Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara sinema yoluyla dikkat çekmek amacıyla 2016 yılından bu yana düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın dereceye giren filmlerini belirleyecek jüri üyeleri açıklandı. 

Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması’nın jürisinde; Türkiye’den film eleştirmeni Alin Taşçıyan, başarılı oyuncular Salih Bademci ve Tilbe Saran, dünya sinemasından yapımcı ve yönetmen Jamillah Van Der Lust Hulst ile yaratıcı yapımcı, senaryo danışmanı Suzanne Pradel yer alıyor. Yarışmanın Sosyal Etki Jürisi’nde ise Gazeteci Nilay Örnek, Mimar Özgül Öztürk ve Kokopelli Şehirde kurucularından Yasemin Kırkağaçoğlu bulunuyor. 

Türkiye’den ve uluslararası alandan önemli isimleri bir araya getiren Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması’nın bu seneki kanaat önderi ise Dünya Bankası Grubu (WBG) Connect4Climate (C4C) Küresel Ortaklık Programı’nın Yöneticisi Giulia Camilla Braga olmuştu.

Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması; gezegenimizi tehdit eden su krizinin önemine vurgu yapmak ve insanlığı bekleyen sorunlara ayna tutmak amacıyla “Su Krizi” teması ve “Kısacası Susuzluk Çekiyoruz” sloganı ile gerçekleşiyor. Jüri üyelerinin seçimleriyle dereceye giren filmlerin açıklanacağı ödül töreni ise 17 Ocak Çarşamba akşamı Sabancı Center’da düzenlenecek. 

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması Jüri Üyeleri Hakkında

Milliyet ve Star gazetelerinde, ayrıca Milliyet Sanat Dergisi’nde sinema yazarlığı başta olmak üzere çeşitli pozisyonlarda çalışan Alin Taşçıyan; NTV, TRT, 24 kanallarında sinema programları hazırlayıp sundu. Türkiye’de Antalya ve İstanbul gibi önemli film festivallerinde danışman ve programcı olarak görev almasının yanı sıra dünyada, Cannes, Berlin, Venedik, Montreal, Busan dahil pek çok önemli festivalde jüri üyeliği ve başkanlığı yaptı. Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu – FIPRESCI’nin 2014’ten itibaren iki dönem üst üste başkanlığını yaptı. Halen FIPRESCI Genel Sekreter Yardımcısı ve Avrupa Film Akademisi üyesi.

Salih Bademci, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Barda filmiyle başladığı kamera önü kariyerinde Öyle Bir Geçer Zaman Ki, İstanbullu Gelin ve Yalancı başta olmak üzere çeşitli başarılı dizilerle büyük bir hayran kitlesine ulaştı. BluTV’deki İlk ve Son, Netflix’teki Kulüp ve Terzi dizileriyle bu başarısını platformlarda taçlandırdı. 2006’da arkadaşlarıyla kurdukları Siyah Beyaz ve Renkli Tiyatro Topluluğu’yla tiyatro çalışmalarına da devam ediyor. Şu sıralar kendi prodüksiyonları olan Fanatik oyununun yanı sıra, Yılmaz Erdoğan imzalı Aydınlıkevler ve televizyon ekranındaki yeni işi Dilek Taşı ile seyirciyle buluşmayı sürdürüyor.

Tilbe Saran, İstanbul Belediye Konservatuvarı eğitiminin ardından Kenter Tiyatrosu’nda adım attığı mesleğini Dormen Tiyatrosu ve İBŞT’da sürdürdü. Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu, Semaver Kumpanya, Tiyatro Pera, Aysa, Pürtelaş Tiyatro Topluluğu gibi önemli topluluklarla otuzdan fazla oyunda sahneye çıktı. Canlandırdığı roller ile çok sayıda tiyatro ödülüne değer görüldü. Bergen, Sıcak Kafa, İstanbullu Gelin ve Sarmaşık Zamanı başta olmak üzere televizyon ve sinema alanında akılda kalan birçok işte performans gösterdi. Oyunculuk ve seslendirme çalışmalarının yanı sıra on yıldır Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde eğitim vermektedir.

İham verici ve ufuk açıcı hikayeleri izleyiciyle buluşturmak için çalışan yönetmen ve yapımcı Jamillah van der Hulst, 2012 yılında yapım şirketi JaJa Film Productions’ı kurdu. Beğeni toplayan 1 dakikalık filmler yönetti ve 2018’de ilk uzun metrajlı belgeseli Fighting for Life, SPORTEL Ödülleri’nde Barış ve Spor Belgeseli Ödülü’ne layık görüldü. Diğer belgeselleri de uluslararası ödüller kazandı ve halen Amazon, Netflix ve diğer platformlarda gösteriliyor. Birçok film festivalinde jüri üyeliği yapmış olan van der Hulst, iki yıldır Uluslararası Emmy Ödülleri’nde jüri üyesidir.

Yapımcı, senaryo danışmanı, menajer ve Avrupa film fonları uzmanı olan Suzanne Pradel, Almanca film dramaturjisi derneği VeDRA’nın yönetim kurulunda görev yapmakta ve senaryo danışmanı olarak Kadın Senarist Misafir Yazarlık Programı’nı yönettiği Avrupa Film Akademisi ve Avrupa Görsel-İşitsel Kadın Ağı’nın (EWA) üyesidir. Uzun metrajlı Avrupa filmlerinin geliştirilmesine odaklanan BuchScout ajansının kurucusu olan Pradel, Ingeborg Bachmann – Çölün Kalbine Yolculuk ve Vera Denizi Düşlüyor gibi başarılı filmlerin yapımında rol almıştır. Uluslararası atölyeler ve festivallerde dersler vermektedir.

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması Sosyal Etki Jürisi Hakkında

Nilay Örnek, gazeteciliğe 1995’te Sabah gazetesinde editör olarak başladı. Milliyet, Habertürk, Akşam, Sözcü gazeteleri ve gazetevatan’da editörlük, yazarlık, yazı işleri müdür yardımcılığı, hafta sonu eklerinde yayın yönetmenliği gibi çeşitli görevlerde bulundu. İki buçuk sene bir televizyon programı da yaptı. Dört yılı aşkın süredir de mesleğini iyi icra ettiğini düşündüğü insanlara “Nasıl Olunur?” sorusunu yönelttiği bir podcast yapıyor. Bütün İyiler Biraz Küskündür ve Her Umut Ortak Arar adlı iki kitabı var. Son kitabıyla aynı ismi taşıyan Instagram hesabı ve herumutortakarar adlı internet sayfasında mimari açıdan değerli, hikâyesi olan yapıları anlatıyor, arşivliyor.

Özgül Öztürk, on yılı aşkın bir süre uluslararası kuruluşlar için iç dekorasyon mimari işleri yaptıktan sonra, inşaat sektörünün gezegene nasıl zarar verdiği ile yüz yüze geldi ve bilinçli bir değişim yapmaya karar verdi. O zamandan beri düşük karbonlu sürdürülebilir mekanlar tasarlıyor. Toprak mimari danışmanlığını yaptığı Fas’ta inşa edilen ReYard House projesi 2019 yılında Ağa Han Ödülü’ne aday gösterildi. “İklim için Yaşam Alanları – Büyük Etki için Tasarlamak” temasıyla 2020 yılında TEDx konuşmacılarından biri oldu. Türkiye’de “döngüsel tasarım” çalışmalarına öncülük ediyor ve kurucusu olduğu A Mimarlık şirketi altında döngüsel tasarım ve doğal yapı yaratımlarını sürdürüyor.

Yasemin Kırkağaçoğlu, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. 10 yıla yakın süreyle danışmanlık ve strateji yönetiminde çalıştı. Çocuklarının doğumuyla sağlıklı gıdaya erişim konusunda daha fazla kafa yormaya başladı ve bu sırada permakültürle tanıştı. 2017’de Permakültür Tasarım Sertifikası’nı aldı. Aynı yıl Elif Çatıkkaş’la birlikte, şehirde ekolojik yaşam ve gıda yetiştiriciliği üzerine bireyler, okullar ve şirketlere eğitim, tasarım ve uygulama danışmanlığı sunan Kokopelli Şehirde’yi kurdu. 2019’da Yaşam İçin Toprak Derneği’nin kuruluşunda yer aldı ve halen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Ödül töreni 17 Ocak’ta Gerçekleşecek 

Sabancı Vakfı 8. Kısa Film Yarışması’nda finale kalan 12 film, jüri tarafından değerlendirilecek ve dereceye girmeye hak kazanan filmler 17 Ocak Çarşamba günü Sabancı Center’da gerçekleştirilecek törenle belirlenecek. 

Yarışma temasına en uygun şekilde eserini hazırlayan, kriterlere uyan, akılda kalıcı ve yaratıcı bulunan kısa filmlerin birincisine 60 bin TL, ikincisine 40 bin TLüçüncüsüne 25 bin TL ödül verilecek.  Sosyal Etki Ödülü de bu yıl ilk kez 25 bin TL ile ödüllendirilecek. 

  • No Comments
  • Ocak 10, 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir