Çin’in Ödüllü Eseri
By admin

Çin’in Ödüllü Eseri

Çin’in Ödüllü Eseri “Kuzeye” Türk Edebiyatına Kazandırıldı

Çinli ünlü yazar Xu Zechen tarafından kaleme alınan Kuzeye romanı Türk edebiyatına kazandırıldı. Kitap, Beijing Publishing Grup ve Türk Çin Kültür Derneği’nin işbirliği ile Türkçe’ye çevrildi.

Romanın çevirisini Dong Fangyuan ve Li Yahui gerçekleştirdi. Kitabın editörlüğünü ise Dilruba Karakaş ve Ekin Yeşeren yaptı. “Kuzeye” Derneğe ait olan Lotus Yayınları tarafından yayımlandı.

Çin’in En İyi Edebiyat Kitabı Ödülü

Kuzeye kitabı, Onuncu Maodun Edebiyat Ödülü ve 2018’de Çin’in En İyi Edebiyat Kitabı Ödülü’ne layık görüldü. Birçok dile çevrilen kitabın Türkçe’ye tercüme edilmesi Türk edebiyat dünyasında da ilgi uyandırdı.

Ondan Fazla Dile Tercüme Edildi

Xu Zechen tarafından kaleme alınan ünlü eser Almanca, İngilizce, Japonca, Korece, İtalyanca, Moğolca, Hollandaca, Rusça, Arapça, İspanyolca ve Türkçe dahil olmak üzere ondan fazla dile tercüme edildi.

Bir Nehrin ve Ulusun Gizli Tarihi

Tarihi büyük Çin kanalının yan kollarında sular çekildikten sonra toprak altında kalan sayısız kalıntı aynı zamanda tarihin karanlık yüzünde kalan olayları da içinde saklıyor. Kitap, bir İtalyan askerin ailesine yazdığı duygu dolu mektuplarla başlıyor. Tarihin bir dönemine ışık tutan bu mektuplar ünlü yazara bu sürükleyici romanı yazmasında ilham kaynağı oluyor.

Kuzeye Çok Yakında Kitapçılardaki Yerini Alacak

Türk Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı tarafından yapılan açıklamaya göre kitabın tüm tercüme ve tasarım aşamalarının tamamlandığı belirtildi.

Kitabın çok yakında internet sitelerinden ve kitapçılardan temin edilebileceği vurgusu yapıldı.

Ünlü Yazar Xu Zechen Kimdir?

1978 yılında Çin’in Jiangsu eyaletine bağlı Donghai kasabasında dünyaya geldi, Pekin Üniversitesi’nin Çin Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu ve şu anda halen China Writer dergisinin genel yayın yönetmen yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürmekte. Başlıca eserleri; Jerusalem, Kuzeye, Başkent Bir Deniz Gibi, Koşarak Zhongguancun’u Geçmek, Kar Kapıyı Kapatırsa ve Qingyun Valisinin Masalı’dır. 

Ünlü yazar eserleriyle Luxun Edebiyat Ödülü, Zhuang Chongwen Edebiyat Ödülü ve Feng Mu Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü; Çin Edebiyat ve Medya Ödülleri’nde Yılın Romancısı, Southern People Weekly dergisi tarafından da 2015’in Öncü Genç Yazarlarından biri seçildi. Romanı Jerusalem Asiaweek dergisi tarafından 2014’ün en iyi 10 kitabından biri olarak gösterildi.

Jerusalem, Beşinci Laoshe Edebiyat Ödülü’nü ve Dünyanın En Değerli Çince Romanı Ödülleri’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Kuzeye romanı, Onuncu Maodun Edebiyat Ödülü’ne ve 2018’de Çin’in En İyi Edebiyat Kitabı Ödülü’ne layık görüldü.

  • No Comments
  • Ağustos 12, 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir