İyi ki Vakfı
By admin

İyi ki Vakfı

İyi ki Vakfı Toplumsal Fayda ve Sürdürülebilirlik için Yola Çıktı

[İstanbul, 23 Kasım 2023] – Toplumsal fayda yaratmak ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak hedefiyle kurulan ‘İyi ki’ Vakfı, filantropi, etki yatırımı ve stratejik bağış yönetimi konusunda Türkiye’de bir referans noktası olma hedefi taşıyor. Bu kapsamda fikir-tohum aşamasındaki sosyal girişim projelerinin ve vakıf ve derneklerin çalışmalarının ölçümlenmesi, geliştirilmesi ve fonlanması için kalıcı ve kapsayıcı çözümler sunacak.

Bağımsız bir bağış kuruluşu olan İyi ki Vakfı, girişimler ve projeler ile sosyal etki yaratmayı amaçlayan kurumlar arasında bir köprü vazifesi görecek. Desteklediği girişimlerin sürdürülebilirlik ekseninde gelişimlerini destekleyecek ve performanslarını ölçümleyerek ‘etki raporlarını’ paylaşacak. Vakıf bu faaliyetlerinde döngüsel ekonomi, eğitimde eşitlik, temiz enerji, akıllı şehirleşme, akıllı tarım ve kadınların güçlendirilmesi alanlarını önceliklendirecek.

Bu doğrultuda kurumlarla özel iş birlikleri geliştirecek olan İyi ki Vakfı, bireysel gönüllülük ve bağış olanakları ile de toplumun tüm kesimini Türkiye’nin sürdürülebilirlik yolculuğuna destek olmaya teşvik edecek. Böylece küresel sürdürülebilirlik hedeflerinin savunucusu olarak hareket edecek ve bu alanda farkındalık yaratmak için çalışacak.

İyi ki Vakfı Kurucusu Füsun Kuran; “Bugün tüm dünya iklim krizi, sosyoekonomik zorluklar ve pandeminin süren etkileri gibi bir dizi kriz ile karşı karşıya. Bu sorunları aşmak için etkili, güvenilir ve hızlı sonuçlar almaya ihtiyacımız var. Bu doğrultuda İyi ki Vakfı çatısı altında geliştirdiğimiz yatırım, ölçümleme ve stratejik yönetim modelleri ile ülkemizin gelişimine ve dünyamızın iyiliğine hizmet etmeyi hedefliyoruz. Bu hedefi paylaşan kişi ve kurumlarla birlikte büyüyecek olan İyi ki Vakfı ağı, inovasyonları, araştırmaları ve sosyal girişimcilik yatırımları ile Türkiye’de ilklere imza atacak” dedi.

“İyi ki Destek Programı” Proje Çağrısı için süreç başladı

İyi ki Vakfı, destekleyeceği ilk projeleri belirlemek üzere ‘İyi ki Destek Programı’nı başlattı. Sürdürülebilirlik odağında etki yaratacak fikir sahibi bireyler, erken aşama sosyal girişimler ve toplumsal fayda için çalışan dernek ve vakıflara açık olan bu programa, www.iyikivakfi.org internet sitesindeki formu doldurarak ön başvuru yapılacak. Başvuru süreci ise 31 Aralık 2023 tarihine dek devam edecek.

Adaylar arasından yapılacak değerlendirme ile seçilen sosyal girişim projeleri, “İyi ki Lider” ödül töreni ile duyurulacak. Ardından finalist projeler için eğitim, mentorluk ve yaratıcı fonlama gibi “İyi ki olanakları” sunulacak. Programın son aşamasında projelerin etki raporları, İyi ki Vakfı’nın paydaşları ve destekçileriyle paylaşılacak. Ayrıca program katılımcıları bu süreçle birlikte İyi ki Danışma Kurulu, iş ortağı kurumların temsilcileri, mentorları, etki yatırımcıları, yönetim ekibi ve sosyal girişimcilik ekosisteminden oluşan güçlü bir ağa katılma fırsatı yakalayacak.

  • No Comments
  • Ocak 10, 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir